Kıymalı Patates Köftesi

KUZU KÖFTELERİ – 12 TANE

Kıymalı Patates KöftesiMALZEMELER

 

200 gr. Tost ekmeği.

1 silme yemek kaşığı katı ghee.

 

 

1 defne yaprağı.

1 kakule

10 siyah tane biber.

1 çubuk tarçın (yaklaşık olarak 3 cm.)

 

1 ince doğranmış soğan.

1 diş iri sarımsak, ince doğranmış.

2 ½ cm. ince doğranmış zencefil.

1/4 çay kaşığı zerdeçal tozu (haldi).

 

 

1/2 çay kaşığı kişniş tozu (dhania).

1/2 çay kaşığı kimyon tozu (jeera).

1 çay kaşığı garam masala.

1/4 çay kaşığı kırmızı biber (tercihen).

 

150 gr kuzu kıyma

isteğe göre tuz

1 yemek kaşığı ince doğranmış taze kişniş yaprağı

150 gr haşlanmış ve ezilmiş patates

kızartma için ghee veya sıvı yağ

 

 

HAZIRLANIŞ

 

1 -        Tost ekmeğinin kabuğunu soyun. Ekmek dilimlerini çabucak suyun içine batırın. Fazla suyu almak için iyice sıkın. Ellerinizle bundan bir hamur yapın. Bir kenara koyun.

 

2 -        Bir tencerenin içinde ghee’yi eritin. A grubundaki baharatları ekleyin ve birkaç saniye daha baharatların kokusunu duyana kadar ateşte tutun.

 

3 -        Şimdi B grubundaki baharatları ekleyin ve bir dakika daha ateşte tutun. Kuzu kıymasını ekleyin ve et suyunu çekip kuruyana kadar pişirin.

 

4 -        Yeteri kadar tuzu ekleyin ve ince doğranmış kişniş yapraklarını ekleyin. Soğumaya bırakın ve içindeki defne yaprağı, kakule ve tarçını çıkarın. Bir kenara koyun.

 

5 -        Ekmek karışımını püre haline getirilmiş patates ile karıştırın ve yeteri kadar tuz ekleyin. Topaksız bir hamur elde edene kadar bu karışımı yoğurun.12 eşit parçaya bölün ve top haline getirin. Teker teker avucunuzun içinde yassılaştırın ve her birisinin üzerine dolu bir kaşık kuzu karışımından yerleştirin.

 

6 -        Hamuru bu karışımın etrafında toparlayın ve üzerini kapatın. Daha sonra da yassı köfteler haline gelene kadar nazikçe bastırın.

 

7 -        Bir tavanın içinde gheeyi eritin ve az yağda her iki yüzü de altınımsı kahverengiye dönüşene kadar kızartın. Köftelerin dağılmaması için yavaşça çevirin.

 

Ilık olarak, iştah açıcı veya atıştırmalık olarak turşu ya da ketçapla servis yapın.