KLASİK HİNT MÜZİĞİ

 

klahintmuz

Klasik Hint müziğinin kökenleri en eski yazıtlarda bulunur. Bunlar, Hint geleneğinin bir parçası olan Veda’lardır. Vedalardan biri olan Samaveda müziği kapsamlı biçimde tarif eder. Klasik Hint müziği ayrıca aydınlanmayı elde etmek için kullanılan bir meditasyon aracıdır. Bütün bu ezgilerin farklı türlerinin (Ragalar), “Kundalini” nin yolu boyunca dizilmiş olan çeşitli çakraları (enerji merkezlerini ) etkilediği düşünülür.
Efsaneye gore, Hint mitolojisinden bir figür olan Brahma bu müziği eşi olan Devi Saraswati’ye verdi. Saraswati’nin elinde tuttuğu Veena bu müziği temsil eder. Devi Saraswati sadece bilginin kendisi değil ayrıca müziğin de kendisidir. Müzik, Devi Saraswati’den Maharishi Narad’a gitti ve ikisinin arasındaki birleştirici bağın Veena olması müziğe has bir ironidir. Guru Narad Gandharvalara, Apsaralara, Kinnaralara (cennetsel müzisyen ve dansçılar) müzik öğretti. Müziğin kaderinde İnsan’a ulaşmak vardı. Müzik hala cennetteydi ve onu dünyaya getirenler büyük müzisyenler, mucitler ve araştırmacılar oldu. Yetenekli müzisyenlerin yılmak bilmeyen ve sürekli çabaları cennetin müziğini insanoğluna taşıdı. Bu müzisyenler, bugün klasik müzik olarak bilinen bilim, bilimsel kurallar ve teknikleri kesfettiler. Klasik müzik halk müziğinin bilimsel türüdür. 

 

 RAGALAR  YEDİ NOTANIN BİLGİSİ  ENSTRÜMANLAR


ragalar

 


yedinota

 


enstr

 

Raga Hint müziğinin kalbidir. Tek başına ışıyan sese SWAR denir. Her enstrüman kendi performans ve niteliklerine göre kendi tarzını ve repertuarını geliştirdi.

 

Klasik Hint Müzik Terapisi